Drobečková navigace

Úvod > Sport > TJ Pustiměř

TJ Pustiměř

TJ Pustiměř - Sdružení Pustiměřských lezců

vznikl z podnětu nynějšího vedoucího a předsedy oddílu p. Jiřího SEDLÁČKA na podzim roku 1994.

Společně s bývalým vedoucím oddílu st. tenisu Ing. Janem KUCHTÍČKEM založili nový oddíl sportovního lezení se zaměřením na lezení na umělých stěnách. V základním kádru oddílu bylo 6 členů + 2 vedoucí činovníci.

První tréninky probíhaly na tehdy ojedinělých umělých stěnách, převážně v Blansku,Brně (stěna "Rosnička") Otrokovicích a Holešově.

Toto úsilí bylo završeno úspěšným 3 místem Radky Hnízdilové a 6 místem Zdeňka Kratochvíla v českém poháru. Poté, cca v r. 1995 bylo rozhodnuto o stavbě vlastní tréninkové horolezecké stěny. Její umístění vzhledem k potížím se školou a školní halou bylo zvoleno ve staré tělocvičně T.J. s handicapem nižšího stropu, ale naopak se slabým provozem, což se nakonec ukázalo jako výhoda. V první fázi bylo zhotoveno 1 pole (mírně šikmá stěna + strop), dále postupně v každém roce 1 pole navíc. A tak přibylo pole s převisem hl.cca 0,8m, pole s hranou a šikmina. V poslední fázi bylo za přispění nových členů z Drysic (p. Polišenský a Rozehnal) dohotoveno poslední pole s moderním tvarem boule. Výsledkem je stěna střední velikosti s možností tréninku všech základních horolezeckých "terénů", jejíž odhadní cena (v porovnání s obdobnými stěnami dodávaných dodavatelsky) je cca 150 000 Kč. Právě možnosti pravidelného a téměř neomezeného tréninku na této stěně se odrazily na na dalších výsledcích jak na regionálních, tak i v celostátních soutěžích. Postupně se obměňovala členská základna mladšími členy,z nichž postupně vynikly 2 lezkyně - Lucie ŠKOLAŘOVÁ a Soňa HNÍZDILOVÁ, které se svými výkony probojovaly až na špičku českého poháru, a obě byly nominovány jako reprezentantky na Evropský pohár, který s úspěchem absolvovaly. K nim postupně přibyla i Leona Žalčíková, Lucie Trávníčková a jmenovkyně ,Lucie Školařová II, které byly zařazeny do prestižního TRIOP Teamu, jehož jmenovec -firma TRIOP se stala jejich sponzorem. Ze všech těchto členek začala postupně vynikat Soňa HNÍZDILOVÁ, která začala postupně obsazovat stabilně přední místa v českém poháru, a začala se propracovávat i ke špičce Evropského i Světového poháru.

V současné době prošel oddíl základní reorganizací, která byla z pohledu další dlouhodobé činnosti nezbytná. Po nastalých vnitroodílových personálních problémech se situace ustálila na současném uspořádání s rozdělením na skupinu hochů vedených p. Polišenským a oddílem dívek pod hlavičkou TRIOP Zlín vedených vedoucím a trenérem J. Sedláčkem.

Dalším přínosem je členství prostějovského občana - p. Zdeňka Vychodila.Ten má za sebou bohaté zkušenosti z expedic v Himalájích, na Aljašce,ve Spojených státech a v Africe. Je znám i z televizních relací a jeho činnost je zapsána v Guinesově knize rekordů.

Významným krokem v činnosti oddílu bylo navázání úzké spolupráce s DDM Vyškov a čtyři společné akce v průběhu léta potvrdily oboustrannou prospěšnost a spokojenost a prohloubily další spolupráci do budoucna. Zde se uplatnily zkušenosti vedoucích p. Sedláčka a J, Kuchtíčka.

Úspěchy našeho oddílu završila naše dlouholetá členka Soňa Hnízdilová, která svým umístěním na republikových závodech dosáhla 2. místa v absolutní české lezecké špičce (2. místo v žebříčku kat. žen)a s úspěchem reprezentuje i na mezinárodních závodech (2. místo v průběžném pořadí Evropského poháru juniorů), a reprezentace na Světovém poháru. V tomto roce (2003) se jí opět podařil husarský kousek, když se v tvrdé konkurenci prosadila v nominačních závodech a získala opět pozvánku do reprezentačního teamu České republiky.V současné době se rýsuje reálná naděje, že noví mladí členové oddílu půjdou ve stopách Soni a potvrdí dobré jméno jak oddílu, tak i obce Pustiměř, jež se tak dostává do povědomí světového lezeckého společenství.

Pustiměř, okres Vyškov GPS: 49°19'26.892"N, 17°1'46.621"E

Popis stěny.

Lezecká stěna SPL Pustiměř je umístěna v v rekonstruovalé bývalé tělocvičně tj. Pustiměř.Charakteristika.

Čelní stěna rovná se 3 výraznými strukturtami a dvěma malými pomocnými. Zakončena 2 borháky u stropu (možnost lezení na 2 konci lana, příp. nácviky slanění. Zde jsou situovány nejlehčí cesty pro začínající lezce v obtížnostech do 5 st. UIAA st.

Obě boční stěny jsou situovány do konvexního a konkávního oblouku s propojením krátkým stropem se dvěma strukturami.

V obou stěnách jsou situovány 2 + 2 struktury. Zde jsou situovány cesty s vyššími a nejvyššími obtížnostmi – do 8 st UIAA st.obtížnosti. Všechny cesty jsou jištěny borháky s expreskami ve vzdál. cca 1,5m.

U okraje stěny je bohužel situována propojovací tyč ve výši 5,5 m, což klade zvýšené nároky na lezce i jističe (nebezpečí pádu na tyč.).

Technická data stěny:

(Výrobce fy. Pilka kameny)

 

 

Maximální výška:

9,0 m

Zastavěná plocha:

cca 400 m2

Počet cest

(k 1.9.2011)

Obtížnost cest

29

 

 

IV - IX UIAA st.

Počet linií jištění:

18

 

Obec Pustiměř patička