fulltext

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3
SATURNIN - ZRUŠENO (COVID 19)
4
Glazování s paní Simonou Koutníčkovou říjen 2021
INDIE S BUSINESS VÍZEM - ZRUŠENO
5
SOŠ a SOU Vyškov - Den otevřených dveří 2021
6
HALLOWEENSKÉ STRAŠENÍ
7
8 9 10 11 12 13 14
PODZIMNÍ VÝZDOBA PUSTIMĚŘ
15 16 17
LAMPIONOVÝ PRŮVOD
18
Tvoření s paní Ing. Markétkou Poč - náhrdelníky ve tvaru lahvičky
19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1
ADVENTNÍ KALENDÁŘ PUSTIMĚŘ
2
ADVENTNÍ KALENDÁŘ PUSTIMĚŘ
3
ADVENTNÍ KALENDÁŘ PUSTIMĚŘ
4
ADVENTNÍ KALENDÁŘ PUSTIMĚŘ
5
ADVENTNÍ KALENDÁŘ PUSTIMĚŘ
Drobečková navigace

Úvod > Dění v obci > Články z akcí

Články z akcí 

Lampionový průvod

Sváteční podvečer středy 17. 11. 2021 Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva, patřil u nás na obci lampionovému průvodu. Na akci se podílela obec Pustiměř, která zaštítila občerstvení, dále kulturní komise jako organizátor, a především SDH Pustiměř, který se postaral o společenskou část akce. Začátek byl naplánovaný v 17 hodin u Sokolovny. S odbitím zvonu kostela se mohlo vyjít. Průvodová cesta vedla přes Buchtál, Novou ulici až za hasičskou zbrojnici, kde byl konec průvodu. Účast byla naprosto ohromující. Odhadem se mohlo zúčastnit kolem 200 lidí.  O skvělé zakončení se postarali místní hasiči. Připravené byly špekáčky a čaj, které měly všechny děti zdarma jako odměnu. K zakousnutí byly u každého stolu nachystané oplatky. K prodeji byl vynikající svařák, který umí takto výborně připravit jedině SDH Pustiměř. Všem děkujeme za účast, kdy se sešlo tolik lampionů, že délka celého průvodu osvětlila i několik ulic zaráz. Byl to opravdu krásný pohled.

Ing. Dagmar Jedličková, kulturní komise

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG

5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG


Soutěž o podzimní výzdobu

Během podzimního období probíhala v naší obci Soutěž o podzimní výzdobu. Fantazii se meze nekladly a k vytváření podzimních dekorací tak nebyla žádná pravidla. Stačilo jen vyfotit svou vytvořenou výzdobu a poslat nám ji. Celá soutěž probíhala přes FB, ale foto jste nám mohli zaslat i na mail. Oceněny byly celkem tři příspěvky. Jeden, který měl nejvíce LIKES na fotce a další dva byly vybrány členkami KK.

Velmi nás potěšilo kolik kreativních lidí plných fantazie a smyslu pro estetiku tu máme. Děkujeme moc všem zúčastněným, všechny příspěvky byly opravdu originální a dýchla z nich na nás podzimní nálada. Gratulujeme výherkyním, které získaly ceny dohromady v hodnotě 1500 Kč. V soutěžích pravidelně podporujeme místní podniky a podnikatele, proto i tentokrát byly zakoupeny ceny ve formě poukazů, a to do potravin Na Domečku, do Železářství – domácích potřeb a na keramiku k paní Simoně Koutníčkové.

Budeme se těšit na vaši kreativitu i v dalších obdobích ☺.

Nikol Trávníčková, kulturní komise

Foto od paní Ivany Báťkové.jpgFoto od paní Michaely Večeřové.jpgFoto od paní Pavly Štěpánkové.jpg


Sázení jarního záhonu

V sobotu ráno dne 23. 10. 2021 se uskutečnila akce s názvem Sázení jarního záhonu. Hlavním cílem bylo vytvoření prvního posla jara, zkrášlení našeho okolí, zapojení občanů do obecního dění, a hlavně se pobavit či se něčemu přiučit.

Výsadba probíhala na pozemku před obecním úřadem, konkrétně mezi silnicí a keři. Před samotnou akcí obec zakoupila několik tisíc cibulovin, jejichž složení bylo vybráno tak, aby kvetly časně zjara. Odborný dohled při výběru jednotlivých druhů i samotné realizaci vykonávala paní Ing. Jitka Strouhalová. Sázení jarního záhonu bylo zapojeno do ekologického projektu 72 hodin, kdy rané jarní květiny, jako je třeba krokus, jsou po zimním období první pastvou pro hmyz. Těšit se můžete již v únoru na kvetoucí sněženky, poté na bledule, krokusy, ladoničky, hyacinty, narcisy a nízké tulipány.

Nesmím zapomenout na všechny dobrovolnice, které přišly událost podpořit. Bez nich by se akce nepodařila. Vzaly rýče do ruky a pustily se do práce, kdy sázení do velmi tvrdé utužené půdy dalo všem pořádně zabrat. Posilnění spočívalo především ve svařáku či čaji a zakousnutí buchty. Poté jsme byli obcí pozváni na oběd do Adélky. Musím opět všem ženám i jejich dětem poděkovat, že všichni byli neuvěřitelně pracovití, zodpovědní, a hlavně šlo vidět, že je práce bavila a dělala jim radost.

Závěrem chci také velmi poděkovat obci Pustiměř, která tento projekt finančně podpořila a vložila do nás důvěru, jejíž výsledek se snad na jaře ukáže.

 

Ing. Dagmar Jedličková, kulturní komise

IMG_20211027_094512.jpgDSC_0026.JPGDSC_0043.JPG

IMG_20211027_094613.jpgIMG_20211027_094534.jpg


III. ročník Pivního fesťáku

Na konci letních prázdnin se uskutečnil již třetí ročník Pivního fesťáku v Pustiměři za hasičkou. Ač nám počasí moc nepřálo, na účasti ani atmosféře mírné deštivo nebylo znát. Na čepu bylo poprvé nejvíce druhů piv od počátku této akce, a to osm. V příštích letech bychom chtěli oslovit menší pivovary z okolí a zahrnout jejich nabídku na náš čep. Akci odstartovala již v 15 hodin kapela Tak určitě a v 17 hodin štafetu převzala místní kapela Jednou týdně, kterou můžete znát již z předchozích let Pivního fesťáku či jiných okolních akcí. V 19 hodin se nám představila kapela Nšoči, jež naši obec navštívila poprvé. Hlavní kapelou večera byl revival kapely Kabát – Vaťáci, zazněly nejznámější hity Kabátů, jako jsou např. Malá dáma, V pekle sudy válej, Houby magický … Až do samého rána nám hrála kapela Veřejná zkouška. Chladné teploty návštěvníci zahnali tanečními pohyby na parketu či našli zalíbení v jiném způsobu zahřátí se na baru. O výborné občerstvení a fesťákové pochoutky se postarala místní Restaurace Adélka a mladí hasiči s hranolkami.
Velké díky patří všem, kteří se na pořádání akce podíleli a obětovali tak nám svůj poslední prázdninový víkend. Pivní fesťák je pro nás organizačně nejnáročnější akce za rok, což je ovlivněno velkou závislostí na množství dobrovolníků, bez nichž by se akce nemohla uskutečnit. Děkujeme členům z organizací SDH Pustiměř, FK Pustiměř, MC Pustiměř i dalším dobrovolníkům z řad občanů a v neposlední řadě hlavní organizátorce Zuzce Štroblíkové a jejímu týmu.
Děkujeme i vedení naší obce, že poskytuje finance na tyto akce.
Budeme se těšit na vaši podporu i v dalších letech.

Pivu zdar!

Nikol Trávníčková, kulturní komise

pf 1.jpgpf 2.jpgpf 3.jpgpf 4.jpg


Ukliďme Pustiměř

Dne 3. 10. 2021 se uskutečnila podzimní část celorepublikové akce Ukliďme Česko – Ukliďme Pustiměř. Z rána bylo počasí dosti proměnlivé, ale po obědě se udělalo krásně. Podzimní paprsky slunce krásně hřály, a tak nic nebránilo vyrazit do ulic a začít uklízet odpadky po naší obci. Od 15 hodin byly za hasičskou zbrojnicí připravené pytle ke sběru odpadků a také rukavice pro děti i dospělé. V 15:30 hodin byl rozdělán oheň, na kterém jste si mohli za odměnu opéct špekáčky a dát si něco dobrého k pití. Této možnosti a formy odměny využilo velmi málo lidí, což nás samozřejmě mrzelo, protože jídla a pití bylo dostatek pro všechny. Tímto doufáme, že jste se i tak sami a dobrovolně zapojili do této akce a že Vám okolí Vašeho žití a příroda nejsou jedno. My se této dobrovolnické akce (i přes velký nezájem) nevzdáváme a na jaře opět uklidíme Pustiměř.

Ing. Dagmar Jedličková, kulturní komise

ukliďme česko.jpgukliďme česko 2.jpgukliďme česko 3.jpg


Pouťový kulturní program

Tak jako každý rok, se i letos uskutečnila Svatoanenská pouť v Pustiměři. Místní spolky si pro Vás připravily večery plné zábavy, které jste si mohli užívat až do ranních hodin. Obec Pustiměř zpestřila sobotní program především pro děti, ale pozadu nezůstali ani dospělí.

Páteční večer byl tradičně zahájen pouťovou zábavou pořádanou FK Pustiměř, jejíž výtěžek z dobrovolného vstupného putoval na pomoc obcím postižených tornádem. V sobotu 24. 7. 2021 byl připraven kulturní program pro děti i dospělé. V 15 hodin se představila skupina historického šermu Armet, která zaujala především mladé chlapecké diváky. Ovšem zájmu se šermíři těšili i u ostatních v publiku. V 16 hodin vystoupil kouzelník Antony Brtník, jenž se tituluje nejvyšším kouzelníkem v ČR a který doslova okouzlil celé publikum. Do svého představení zapojil především nadšené děti, ale nezapomněl ani na jejich rodiče. Závěrem svého čísla nám dokonce jeden svůj trik prozradil a poté naučil. Před budovou ZUŠ se na Vás těšily paní Lacinová s paní Strouhalovou, které pomáhaly v keramické dílničce, kde každý mohl popustit uzdu svojí fantazie a vytvořit si něco pěkného. Sobotní večer se nesl na vlnách zábavy připravené spolkem Freekulin. Na programu byla videodiskotéka a Wyschkof sidy crew. Novinkou byla prodejní výstava keramiky p. Jaromíra Kotisy a p. Simony Koutníčkové. Výstava proběhla v malebném domečku rodiny Peckových, kde jste si mohli vychutnat šálek lahodné kávy či čaje v kouzelném prostředí, které Vás vtáhne svoji nezaměnitelnou atmosférou a příjemnou obsluhou. Veškerý výtěžek taktéž putoval do oblastí zasažených přírodní katastrofou.

Doufáme, že jste si letošní pouť užili a budeme se na Vás těšit opět za rok s novým kulturním programem.

 Ing. Dagmar Jedličková, kulturní komise

 

pouť 1.jpgpouť 2.jpg


Letní noc s dětským odpolednem

V sobotu 10. 7. se uskutečnila v areálu za hasičskou zbrojnicí akce pro děti i dospělé. Od 17 hodin čekal na děti tanečně-hudební program s názvem SkoTančení s Veronikou. Animační program zahrnoval živý zpěv dětských písniček, tanečků, spoustu her a dovádění. Pokud měly děti stále dost energie, čekal na ně i skákací hrad jakožto velká kapitánská loď. Domů si s sebou mohly odnést malůvku na obličeji nebo barevnou tetovačku na ruce.

Od 21 hodin začalo ,,SkoTančení,, pro dospělé. K tanci a poslechu hrála mladá rocková kapela NaKlid z Brna. Zazněly nejznámější hity kapel Kabát, Horkýže Slíže, Iné Kafe, Harlej apod. Nejen parket, ale dokonce i celý areál byl stále plný lidí. 
Děkujeme týmu SDH, že i přes menší fronty se dokázal postarat o takový neskutečný dav a bylo až do konce akce stále co pít.

Děkujeme vám všem za účast, moc si toho vážíme a budeme se v budoucnu zase těšit.

Nikol Trávníčková, kulturní komise

 

LN 4.jpgLN 3.jpgLN 1.jpg


Cyklovýlet do Lulče

Dne 26. června se ve spolupráci obcí Pustiměř, Zelená Hora, Drysice, Radslavice a Podivice uskutečnil již 2. ročník cyklovýletu. Tentokrát se trasa ubírala směrem do Lulče a končila jako minulý rok v Zelené Hoře, které patří velký dík za připravené občerstvení. 33 kilometrů dlouhou trasu absolvovalo přes 40 cyklistů všech věkových kategorií. Co se týče počasí, tak to vyšlo krásně jak na samotnou vyjížďku, tak i na následné posezení. Doufáme, že si takto strávené odpoledne všichni zúčastnění užili, a těšíme se na pokračování v příštím roce.

Ondřej Nohel, kulturní komise

Sraz na cyklovýletPříjezd na novou cyklotrasu do Vyškova


Pěstitelská burza

Dne 1. 5. 2021 se od 9 do 12 hodin uskutečnil první ročník pěstitelské burzy konané za hasičskou zbrojnicí v Pustiměři. Brzy ráno nový den přivítal déšť, avšak záhy se objevilo sluníčko a jeho paprsky proslunily zbytek sobotního dopoledne. Zájem nakupujících byl hned ze začátku tak velký, že někteří nestíhali své zboží vyskládat, aniž by nemohli někoho odbýt. Zhruba v 9:30 hod. nastala rovnováha mezi nabídkou a poptávkou a burza začala v plném proudu. Nakoupit jste mohli různé sazenice několika druhů rajčat, paprik, dýní, dále okurky, lilek apod. V nabídce byly také různé přísady salátů, brokolice, květáku a kapusty. Trocha exotiky se nabízela v sazenicích ačokče či mochyně peruánské. Dále byly v nabídce bylinky jako šalvěj, máta, oregano či heřmánek. Ke zkrášlení Vašich domovů jste mohli zakoupit petúnie, africké kopřivy, zelence a tlustice. Na burze byla k mání i Semínkovna ve Vyškově, ve které se nachází široká škála semínek květin či zeleniny. O Semínkovnu byl obrovský zájem, kdy poplatek za semínka byl dobrovolný a v libovolné výši. V rámci benefiční akce #Společněprotisuchu se podařilo vybrat krásných 2840 Kč, kdy veškeré zboží bylo prodáváno za dobrovolný příspěvek putující právě na tuto sbírku. Svojí návštěvou zpestřila nabízený sortiment i růžová sýrárna Kozí farma Drysice. Občerstvení v podobě teplých i studených nápojů či něco malého k snědku bylo zajištěno ze strany SDH Pustiměř. Sobotní dopoledne bylo ve znamení příjemné atmosféry podtržené velmi lákavými cenami. Kdo nyní váhal, zjistil, že se opravdu není čeho obávat a vyrazí příště prodávat, ať je nabídka co nejpestřejší. Věříme, že letošní ročník nebyl poslední a budeme v této akci i v dalších letech pokračovat.

Ing. Dagmar Jedličková, kulturní komise

IMG-20210502-WA0000.jpgIMG-20210502-WA0001.jpgIMG-20210502-WA0007.jpgIMG-20210502-WA0006.jpg


 Velikonoční Kraslicov

Pro zpříjemnění a zpestření velikonočních svátků, naše obec vyhlásila soutěž o nejhezčí velikonoční kraslici. Zúčastněné kraslice byly všechny velmi povedené, navozovaly jarní atmosféru a bylo těžké vybrat pouze tři nejlepší. Nakonec byli vybráni tři výherci, kteří získali hodnotné ceny. Obec Pustiměř do soutěže zakoupila poukazy u Rodinné farmy Bureš, u paní Simony Horákové a do obchodu Hruška jako vyjádření podpory místního podnikání. Všem zúčastněným velmi děkujeme a třeba se setkáme u další chystané soutěže.

Ing. Dagmar Jedličková, kulturní komise

kraslice Lenky Petrželovékraslice Jany Babirádovékraslice Jany Šoupalové


 Ukliďme Česko

 V rámci celorepublikového projektu – UKLIĎME ČESKO – se i naše obec zapojila do této, letos obzvláště nutné, úklidové akce.

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci nebylo možné toto uspořádat hromadně, a proto jako spousta jiných obcí, jsme se vydali cestou využití pytlomatů. Teď už víme, že to byl nápad opravdu zdařilý.

Akce probíhala v Pustiměři 4 dny a to 25.-28. 3. 2021. Na 14 místech v naší obci jsme si mohli vyzvednout pytel a následně do něho nasbírat jakýkoliv odpad, který jsme potkali při našich procházkách po Pustiměři a jejím blízkém okolím.

Za dobu trvání sběru se podařilo připravit k likvidaci 20 pytlů naplněných nejrůznějším odpadem. Na naši velkou obec to není mnoho, ale není to ani málo. Tyto pytle byly následně pracovníky obecního úřadu uklizeny, za což jim mockrát děkujeme.

Velké díky patří také Vám všem, kteří jste při víkendové procházce dokázali otevřít oči a využít připravených pytlů k očistě naší obce.

I přes velkou snahu zůstávají stále místa, která by nám neměla být v tomto ohledu lhostejná, a která potřebují očistu. Potkala jsem i některé z našich občanů, kteří říkali: ,,To my ale děláme neustále, jdeme na procházku, bereme s sebou automaticky pytlík na odpadky a sbíráme.“

Bylo by moc krásné, kdybychom opravdu všichni mysleli na to, že naše obec a její okolí je nás všech, a tudíž za něj všichni neseme odpovědnost. Proč tedy někdy nevhodit do koše kus papíru, který nespadl právě mně, anebo nepoponést do kontejneru PET láhev, která leží u cesty…

Zuzana Štroblíková, kulturní komise


 

Tajemství Velikonoc – tématické stezky pro děti

Během velikonočních svátků byly v naší obci rozmístěny dvě tématické stezky plné úkolů a zajímavých informací. Obě stezky měly společný start u vinohradu, ale jinou trasu s odlišnou délkou, která přihlížela na věkovou kategorii dětí. Stezka pro nejmenší, tedy pro děti od 3 let, vedla na Melický hrad a stezka pro děti od 5 let vedla kolem studánky na Réhňu s ukončením v části Buchtál. Stezka pro větší děti dokonce obsahovala i QR kódy, díky nimž při využití moderní technologie bylo možné se dozvědět mnohem více než bylo psáno v informačních materiálech.

Děti u obou stezek plnily výzvy a hádanky, které se týkaly velikonočních zvyků, a tím si tak mohly řádně osvěžit tradice vztahující se k těmto jarním svátkům. Zároveň bylo také cílem umožnit rodičům s jejich ratolestmi jiný druh zábavy konaný v přírodě na čerstvém vzduchu. Doufáme, že děti do cíle dorazily obohaceny novými vědomostmi a stezky tak splnily svůj účel.

Nikol Trávníčková, předsedkyně kulturní komise

Velikonoční stezkaVelikonoční stezkaVelikonoční stezka


Cyklovýlet k biotopu v Otaslavicích

Ve spolupráci obcí Pustiměř, Drysice, Podivice, Radslavice a Zelená Hora se v sobotu 27. června uskutečnil cyklovýlet ke koupacímu biotopu do Otaslavic. Výletu se zúčastnilo kolem 90 cyklistů, kteří najeli asi 28 km. Zakončení akce proběhlo v Zelené Hoře, kde bylo připraveno chutné občerstvení včetně grilované kýty a specialit z udírny, pro děti skákací hrad a opékaní špekáčků. Poděkování patří všem organizátorům a účastníkům výletu. Věříme, že se akce líbila a plánujeme v obdobných akcích společně pokračovat.

Mgr. Vlastimil Smékal, starosta

Cyklovýlet do OtaslavicCyklovýlet do Otaslavic


Sbírka pro Diakonii 

Dne 13. 6. 2020 se v prostorách dvora zázemí obecního úřadu na č. p. 101 uskutečnila sbírka pro Diakonii Broumov, sociální družstvo, jejímž předmětem činnosti je obecně prospěšná činnost směřující na podporu sociální soudržnosti za účelem pracovní a sociální integrace znevýhodněných osob do společnosti, zejména v oblasti vytváření pracovních příležitostí, vzdělávání, bydlení a trvale udržitelného rozvoje. 

O sbírku byl mezi našimi občany velký zájem, o čemž svědčí velké množství darovaných věcí. Děkujeme všem, kteří se zúčastnili a něco nepotřebného darovali potřebným.

Mgr. Lukáš Peška, místostarosta

Diakonie-sbírkaDiakonie-sbírka


100. výročí narození kardinála Špidlíka, čestného občana Pustiměře

Dne 17. prosince uplynulo 100 let od narození světoznámého teologa, Tomáše kardinála Špidlíka. Kardinál Špidlík poctil naši obec svou návštěvou u příležitosti žehnání obnovených kulturních památek ve dnech 6. a 7. srpna 2005. Při této události mu bylo uděleno čestné občanství a předán klíč, který symbolizoval otevřenost bran obce a srdcí všech občanů Pustiměře.

Kardinál Špidlík zemřel v Římě 16. dubna 2010. Jeho tělo je podle jeho přání uloženo ve velehradské bazilice.

Jeho památku uctili na tomto památném místě i zástupci naší obce.

Čest jeho památce.

Mgr. Vlastimil Smékal, starosta

Starosta naší obce Vlastimil Smékal u kardinálova sarkofágu.Sarkofág kardinála Špidlíka ve velehradské bazilice.


První pomoc aneb Od odřeného kolene až po resuscitaci

Během podzimního odpoledne se v místní Restauraci Adélka uskutečnila přednáška na téma První pomoc. Účast předčila všechna očekávání, sychravý den se rozhodlo naučně si zpříjemnit kolem padesáti občanů nejen z naší obce.

Na přednášce jsme se dozvěděli, jak správně poskytnout PP v běžných i krizových situacích, se kterými se můžeme během našeho života střetnout. Pro zájemce zde byla i možnost praktického vyzkoušení masáže srdce na cvičících figurínách. Děkujeme magistře Šárce Trávníčkové za předání doslova život zachraňujících vědomostí a zkušeností!

                                                                                                                                                                   Za kulturní komisi, Nikol Trávníčková

75650492_2521679571452557_9025928653636108288_o (1).jpgPrvní pomoc aneb Od odřeného kolene až po resuscitaci

První pomoc aneb Od odřeného kolene až po resuscitaciPrvní pomoc aneb Od odřeného kolene až po resuscitaci


Výlet pro děti do Kroměříže

V úterý 29. 10. 2019 pořádalo MC Pustiměř  výlet do Kroměříže. Akce byla určena pro děti z Pustiměře, které chodí do 1. – 3. třídy. Letos to byl již druhý výlet pro děti v době vedlejších prázdnin. Finančně akci podpořilo MC za výrazného přispění obce Pustiměř. Zúčastněným MC uhradilo vstup do Muzea filmových legend, obec uhradila autobus a velkou část oběda. Rodiče dopláceli jen 100 Kč (vstup do zrcadlového labyrintu, pojištění, min. příspěvek na oběd). O děti se starali dobrovolníci z MC Pustiměř (Jana Červíková, Monika Kurková, Darina Pospíšilová a Bronislav Kurka), kteří jim věnovali den své dovolené, za což jim děkujeme.  

Ráno jsme se scházeli již od 6:30 v místní sokolovně. V 8:30 jsme vyrazili na cestu. Nejdříve jsme se pobavili v zrcadlovém labyrintu. Děti si vyzkoušely lehčí i těžší variantu. Potom nás autobus dopravil do Muzea filmových legend. Zde jsme si prohlédli modely postav z různých filmů. Některé byly i v životní velikosti. Děti nejvíce zaujala hororová sekce. Měly zde možnost koupit si drobné suvenýry. Po návratu do Pustiměře jsme poobědvali v místní restauraci Adélka. Děkujeme zaměstnancům Adélky, že se o tak početnou skupinu tvořenou převážně dětmi, výborně postarali.

Část dětí odešla po obědě přímo od restaurace domů. Ostatní se ještě přesunuli do sokolovny, kde si je rodiče postupně vyzvedávali. Pro děti byl výlet velkým zážitkem a už nyní plánujeme obdobnou akci pro příští rok (velikonoční prázdniny).

                                                                                                                                                Mgr. Monika Kurková, MC Pustiměř

Výlet pro děti do KroměřížeVýlet pro děti do Kroměříže


Expedice Melice

V sobotu 19.10. se během odpoledne uskutečnila komentovaná archeologická procházka na Melický hrad. Akci, pod názvem Expedice Melice, pořádalo Muzeum Vyškovska a naše obec přispěla bohatým občerstvením. Zájem o akci předčil všechna očekávání, výpravy se zúčastnilo přes 100 lidí všech věkových kategorií. Expedice se uskutečnila k příležitosti Mezinárodního dne archeologie. Kromě informací o Melickém hradu, jsme nabyli poznatky i o rotundě sv. Pantaleona.

Zájemci o historii, kteří propásli tuto archeologickou výpravu, nemusí být však smutní. Muzeum Vyškovska pořádá v příštím týdnu přednášku o hradu Melice, která se uskuteční

ve středu 30.10. v 17 hod v 1. patře výstavního sálu vyškovského muzea.

Děkujeme Muzeu Vyškovska za přínosnou akci v naší obci.

Velké díky patří i všem dobrovolníkům, kteří se postarali o plné žaludky účastníků.

 

                                                                                                                                 Za kulturní komisi Nikol Trávníčková

 

Expedice MeliceExpedice Melice


Proběhl první ročník fotosoutěže Vyfoť Pustiměř

V průběhu letního období proběhl první ročník fotosoutěže Vyfoť Pustiměř! Soutěž byla koncipována elektronicky a byla rozdělena do dvou částí. První část byla orientována na registraci fotek. Zaslat  fotografii mohl kdokoliv, soutěže se tudíž mohli zúčastnit i sousedé z okolních obcí a měst. V druhé části, která probíhala celý srpen, byly fototgrafie zviditelněny a otevřeno hlasování. Snímky byly zveřejněny pouze pod čísly, nikoliv pod jmény soutěžících. Výsledky byly vyhlášeny na Pivním fesťáku, který se konal 14. září za hasičskou zbrojnicí. Při této příležitosti byly předány i ceny výhercům.

Velké díky patří Pavlu Polišenskému, který zajistil fotoweb, p. Koutníčkovi, který do soutěže věnoval poukaz letu nad Pustiměří a v neposlední řadě i obci Pustiměř, která zajistila ceny pro 2, 3. a 4. místo. V následujících letech se můžete těšit na další ročníky fotosoutěže s určitou tématikou. Fotografie je možné si prohlédnout na stránkách: www.fotosoutezpustimer.eu, výherní snímky budeme moci zhlédnout i v místní Restauraci Adélka.

 Děkujeme všem zúčastněným a výhercům gratulujeme!

  1. Monika Jelínková (Poukaz: Let nad Pustiměří)
  2. Alena Adamcová (Poukaz k fotografce Janě Musilové)
  3. Šárka Trávníčková (Poukaz do Fotolabu)

 Cena kulturní komise:

  1. Petra Provazníková (Poukaz do Restaurace Adélka)

 

Focení zdar!

                                                                                                              Za kulturní komisi Nikol Trávníčková      


První pivní fesťák

V Pustiměři se konal první pivní “Fesťák”. Akce to byla opravdu vydařená. Počasí nám přálo. Kapely byly úžasné a celková nálada lidí byla pozitivní. Dobrá věc se podařila. Událost to byla nevídaná a v naší obci úplně nová. Pivo je nejoblíbenější nápoj Čechů. I tak nás celková účast lidí mile překvapila. Ochutnali jsme několik dobrých druhů. Vypili jsme 2000 piv :-).

Akci zorganizovala naše kulturní komise. Vše za velké podpory obce. Za tuto chceme poděkovat. Vážíme si důvěry, kterou do nás obec vložila. Věřím, že jsme nezklamali.

Chtěl bych poděkovat všem spolkům, které se na organizaci podílely. (Hasiči, FK Pustiměř, Mateřské centrum). Děkujeme kapelám a DJ. Díky i vám všem ostatním za pomoc.

Budeme se těšit na příští ročník.

  Za kulturní komisi předseda, Michael Smejkal

                                                                                                                                                                     

první pivní “Fesťák”PRVNÍ PIVNÍ FESŤÁK

první pivní “Fesťák”PRVNÍ PIVNÍ FESŤÁK


LETNÍ KINO 

V pátek 5. 7. se poprvé v naší obci uskutečnilo promítání letního kina. Diváci měli možnost v areálu za hasičkou zhlédnout v současnosti velmi populární hudební film Bohemian Rhapsody. Areál byl veřejnosti otevřen již od 20.h, kdy byla možnost obsadit vhodná strategická místa a zakoupit si občerstvení. Zhruba ve 22h se začalo promítat. Představení trvalo přes 2 hodiny, tzn. končilo až po půlnoci, ale všichni přítomní se výborně bavili. Organizátory potěšila hojná divácká účast.

Velké poděkování patří p. Zuzaně Štroblíkové, která celou akci zajišťovala (občerstvení i promítání) a všem, kteří jí pomáhali.

promítání letního kina

Kulturní komise


STAVĚNÍ A KÁCENÍ MÁJE

Májový měsíc byl v Pustiměři zahájen tradičním stavěním máje.  Akce se stala za předešlé roky oblíbenou, a tak i letos Vás přišlo hodně. Samotné stavění je vyvrcholením celého dne. Není již atraktivní jako dříve, kdy se stavělo za pomocí několika tyčí, ale přesto i nakladač pana Pospíšila má své kouzlo. Je samozřejmě bráno s mírnou nadsázkou. Na akci jsme připravili několik soutěží pro naše nejmenší. Objednali skákací hrad.

STAVĚNÍ MÁJEPro ty větší pak byly připraveny jiné atrakce. Proběhla tombola již s tradičními cenami. Točilo se pivo, na grilu se usmíval vepřový steak. Nechyběly tradiční klobásky. Pro děti jsme zdarma připravili pohoštění v podobě špekáčků.

Akce opět propojila naše místní organizace. Hlavním pořadatelem byl FK Pustiměř. Zapojili se však, a velkou mírou pomohli, i hasiči Pustiměř a MC Pustiměř. Zapojili se dokonce i někteří zastupitelé naší obce. Akci pomohla připravit naše kulturní komise, která řešila přípravu napříč jednotlivými organizacemi.

Pod hlavičkou kulturní komise se pak konalo i kácení máje. Šlo o akci zcela novou. Byl to kalendářně den dětí, a tak jsme pro naše menší chtěli připravit opět něco nového, něco zcela netradičního. Ve spolupráci s obcí se podařilo zajistit, aby na hřiště dorazila vojenská technika. Děti i dospělí si mohli nejen prohlédnout, ale zakusit jaké to je, když se bojový stroj rozjede v plné své síle. Hry pro děti i dospělé byly opět součástí tohoto dne. 

Závěrem akce jsme pak poslali naši máj k zemi a uzavřeli tímto náš májový měsíc.

Na obou těchto akcích panovala dobrá nálada. Budeme se tak těšit příští rok.

Všem organizátorům a pomocníkům děkujeme za pomoc.

video ZDE, foto ZDE

Michael Smejkal, předseda kulturní komise


VÝLET PRO DĚTI DO SLOUPSKO-ŠOŠŮVSKÝCH JESKYNÍ

Skupinové foto před jeskyní

Ve čtvrtek 18. 4. 2019 pořádalo MC Pustiměř  výlet do Sloupsko – šošůvských jeskyní. Akce byla určena pro děti z Pustiměře, které chodí do 1. – 3. třídy. Prvotním motivem bylo, aby rodiče v době velikonočních prázdnin nemuseli řešit hlídání svých malých dětí. Finančně akci výrazně podpořila obec Pustiměř – zúčastněným dětem uhradila cestu a téměř celý oběd. Rodiče dopláceli jen 100 Kč (vstup, pojištění, min. příspěvek na oběd). O děti se starali dobrovolníci z MC Pustiměř (Jana Červíková, Simona Horáková, Monika Kurková, Darina Pospíšilová a Bronislav Kurka), kteří jim věnovali den své dovolené, za což jim děkujeme. 

Absolvovali jsme kratší prohlídku jeskyně (asi 70 minut). Kromě krápníkové výzdoby jsme zahlédli netopýry, zažili ,,jeskynní tmu‘‘ a vyzkoušeli akustiku. Na konci prohlídky jsme zhlédli krátký film o lovcích mamutů. Po návratu do Pustiměře jsme měli v místní restauraci Adélka zajištěný oběd. Všichni si pochutnali na vývaru a kuřecím řízku s bramborem. Děkujeme zaměstnancům Adélky, že se o tak početnou skupinu tvořenou převážně dětmi, výborně postarali.

Pro děti byl výlet velkým zážitkem a už nyní plánujeme obdobnou akci v době podzimních prázdnin.

MC Pustiměř


PŘEDNÁŠKA OBČAN A PRÁVO

občan a právo

V úterý 9. 4. se v místní Restauraci Adélka uskutečnila první z cyklu přednášek pro občany.  V rámci prvního setkání jsme se nejdříve seznámili se základy dědického práva a také jsme nabyli kontaktů, na které se v případech přepisu majetku můžeme obrátit. Vyjasnili jsme si také základní pojmy týkající se této problematiky jako je např. datová schránka, zůstavitel, třídy dědiců apod. Dále jsme se dozvěděli o některých aspektech nakládání s naším majetkem- darování, úplatný převod nemovitosti, vydědění nebo o společném jmění manželů. Děkujeme naši zastupitelce Mgr. Kláře Gottwaldové, MBA., že se ujala první přednášky a poskytla právnické rady spoluobčanům.

Na podzim nás čeká další z cyklu přednášek, tentokrát ale z oblasti zdravotnictví na téma První pomoc.

...Může se to stát komukoliv.... úraz dítěte, infarkt, mrtvice, autonehoda ... V případě otázky života jde o vteřiny a je třeba umět správně reagovat, tak neváhejte a přijďte. K dispozici budou i figuríny, na kterých si lze prakticky vyzkoušet KPR.

Za kulturní komisi obce Pustiměř

Nikol Trávníčková 


DIVADLO "TLUSTÝ PRADĚDEČEK"

V sobotu 6. 4. jsme měli možnost v místní sokolovně zhlédnout pohádku Tlustý pradědeček. Nastudovali ji ochotníci divadla Haná z Vyškova a byla zpracována na motivy pohádky Josefa Čapka z knihy Devatero pohádek. Původně sice byla určena dětem, ale výborně se při ní bavili i dospělí diváci. Představení, které trvalo téměř 1, 5 hodiny, bylo plné písniček a humoru. Herci dokázali publikum poutavě zaujmout. Diváci je za to odměnili velkým potleskem. Na závěr se herci s malými diváky ochotně vyfotili. Jediným negativem na pořádané akci byla velmi malá divácká účast.

pradědeček-skupinapradědeček_zbyňa


OSTATKY 2019

Dne 2. a 3. 3. 2019 proběhly v naší obci tradiční Ostatky. Přestože se nacházíme v tzv. moderní době, je o tuto akci stále velký zájem. Akce sama o sobě je největší a hlavně nejdelší. Snažíme se tuto tradici co nejvíce zachovat, ale i tak se nevyhneme modernizaci. Ostatky zorganizoval místní fotbalový klub FK Pustiměř. Na akci se podílela i obec, která byla spolupořadatelem. Vše za podpory mateřského centra.

Dědina nás přivítala s otevřenou náručí. Velice si vážíme dobrých lidí, kteří s námi tento svátek oslavili. Byli jsme až překvapeni, jaké pohoštění pro nás někteří spoluobčané připravili. Všem upřímně děkujeme za milé přijetí.Ostatníci před Sokolovnou

Na dva dny se stala obec naším útočištěm. Přestože máme své dvoudenní zákony, ctíme pořádek a na tento dohlíželo již tradiční trio policajtů (Zdeněk Šedovič, Radim Krampl a Jiří Snídal). 

Hlavními osobami jsou při tomto svátku stárci. Opět jsme vsadili na osvědčenou kvalitu a vytvořili spolehlivé páry. 

První dvojicí a hlavními stárky byli Kristýna Hučíková a Martin Maděra. Tito měli povinnost největší. Střežit naše právo.

Druhou dvojici, neméně důležitou, vytvořili Andrea Holubová a Jan Brandýs. Často označováni “Kasa”. Tato dvojice hlídala naše poklady v podobě vybraných peněz.

Údernou třetí dvojici vytvořili Nikol Trávníčková a Patrik Krampl. Slovo úderné zde není náhodné. Patrik vyplácel “neukázněné narušitele” našich Ostatků.

O dostatek alkoholu se pak starali tři hlavní sklepníci. (Marek Kalvaster, Radek Kavečka a Michael Smejkal). Za zmínku možná stojí říct, že za sobotní průvod obcí, odpolední a večerní zábavu jsme spotřebovali 35 litrů slivovice. 

Mimo tyto hlavní účastníky se na pořádání akce podílelo mnoho jiných lidí. Do krojů se tak oblékl nevídaný počet dobrovolníků. Bylo úžasné sledovat roj krojovaných, jak se šine obcí. Bylo nás téměř 50. Do průvodu se pak zapojily již tradičně masky.

Ostatky se zkrátka vyvedly. Jsme rádi, že jsme vás mohli pobavit a já doufám, že za dva roky si opět všichni řekneme: „Čí só ostatky?“ 

Všem patří velký dík. Nerad bych na někoho zapomněl. Proto zvolím obecnou frázi. Všem, kteří svojí činností přispěli k tomu, aby mohly Ostatky v této velikosti proběhnout, děkujeme. Vážíme se Vaší pomoci.

Zde malá ukázka našeho svátku.

https://www.youtube.com/watch?v=akaaaNKkO_I

 Michael Smejkal, předseda kulturní komise


OBECNÍ PLES 2019

V sobotu 2. února se v zaplněném sálu místní sokolovny konal další ročník tradičního obecního plesu. Tak jako v posledních letech byla spoluorganizátorem pustiměřská základní a mateřská škola.

Ples byl zahájen povedeným předtančením žáků 8. a 9. ročníku, kteří pod vedením paní učitelky Simony Štulové předvedli přítomným moderní verzi polonézy.

K tanci a poslechu hrála po celý večer kroměřížská hudební skupina Classic, která zde už v minulosti několikrát vystupovala.

Tradičně bohatá tombola, která nabídla téměř 150 cen, lákala návštěvníky k zakoupení výherních losů. Poděkování patří všem sponzorům, kteří se na ní podíleli.

Všem návštěvníkům plesu patří poděkování za vytvoření hezké a milé atmosféry.

Mgr. Vlastimil Smékal, starosta